Włoski
Kliknij tutaj jeśli chcesz od razu przejść do sekcji materiałów do nauki. Włoski to język o ładnym brzmieniu, bodajże najłatwiejszy spośród języków romańskich (przynajmniej na początku nauki). Polecam posłuchać kilku włoskich przebojów: Acapulco (słowa), Felicita (słowa), Macarena, Sereno e, L'italiano (lasciatemi cantare), Che sara, Volare, cantare (tekst). Ponieważ kultura, sztuka i zwyczaje, w tym kulinarne, rodem z Italli miały wpływ na nasz kraj więc w Polsce można z językiem włoskim spotkać się dość często. Na przykład podczas wizyty w pizzeri, w której serwowane są pizze takie jak Quatro stagioni (Cztery pory roku), Primavera (Wiosna), Frutti di mare (Owoce morza), Tri colore (Trzy kolory), Verdura (Zielona), Funghi (Grzyby), Fresca (świeża), Capricciosa (Kapryśna), Favorita (Ulubiona, Preferowana), Pescatore (Rybak), Pastore (Pasterz), Straniero (Cudzoziemiec, Obcy), La bella (Piękna). Z kuchni włoskiej znamy również minestrone de verdura (zupę jarzynową) czy wiele rodzajów makaronu jak na przykład : Penne rigate (rurki z rowkami), Penne liscie (rurki gładkie), Tagliatelle (wstążki, z wł. tagliare - ciąć), Pappardelle (szerokie wstążki), Ravioli (pierożki), Tortellini (tradycyjne małe kręcone pierożki), Lasagne bologne, Lasagne napoli (duże prostokątne płaty), Lasagne ai funghi e prosciutto (makaron wstążki z szynką i grzybami - pyszne, palce lizać :) Fusilli (także spirali, eliche, tortiglioni - makaron świderki), Spaghetti carbonara, Spaghetti bolognese, Farfalle (czyli motylki). Albo coś na deser: Panna cotta (wł. gotowana śmietanka). Makaron, ryż albo fasolę często przyrządza się na sposób al dente (wł.na ząb) tj. aby nie były ugotowane na miękko ale też nie twarde. Tak przyrządzony makaron powinien być jędrny, lekko twardy i stawiać lekki opór zębom. Nawiasem mówiąc 'pasta' (czyli makaron) przyrządzony al dente ma niższy indeks glikemiczny a więc jest zdrowszy (jak zresztą cała kuchnia śródziemnomorska). Zapewne każdy słyszał też o serach włoskich takich jak: Mozzarella, Parmezan, Gorgonzola. Oczywiście jak Italia to kawa! Istnieje wiele jej rodzajów na przykład: Cappuccino - włoski napój kawowy z dodatkiem spienionego mleka i szczyptą sypkiej czekolady lub kakao dla ozdoby, którego nazwa pochodzi od brązowego habitu kapucynów (wł. cappuccini); Caffe latte - włoski napój kawowy powstający w wyniku wlania podgrzanego mleka do kawy espresso (wł. latte - mleko); Caffe macchiato - napój kawowy utworzony z warstw mleka, kawy i mlecznej piany (wł. macchiato - cętkowany, zabrudzony bądź poplamiony, np. latte macchiato - poplamiony mlekiem), zwykle podawany w przezroczystej szklance; Espresso duopio - czyli podwójna porcja kawy o niewielkiej objętości i intensywnym smaku, przygotowanej przy pomocy maszyny ciśnieniowej, podawana ze szklaneczką wody (aby w pełni docenić smaki i aromaty ziaren użytych do zaparzenia espresso, warto pić wodę małymi porcjami przed każdym łykiem kawy).
Jak w przypadku wielu języków, także między włoskim a polskim istnieją "fałszywi przyjaciele tłumacza". Oto kilka przykładów: brama - po włosku oznacza pragnienie, tęskonotę, pożądanie itp a nie główne wejście, zamykany otwór w budowli; garbata - ktoś grzeczny, uprzejmy, miły (niekoniecznie z garbem :-) panna - to śmietanka (np. panna cota); pupa - to nie tylna część ciała tylko określenie ładnej dziewczyny; cura (wym.kura) do nie drób tylko opieka, troska; colazione (wym.kolacjone) to śniadanie a nie kolacja; miseria (wym. mizeria) to bieda a nie sałatka z ogórków i śmietany; palestra - to sala gimnastyczna, siłownia a nie zespół prawników (ogół osób zajmujących się zawodowo doradzaniem klientom w sprawach przepisów, reprezentowaniem ich w postępowaniach sądowych i obsługą prawną); bagno to nie porośnięty przez roślinność obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu tylko łazienka lub toaleta, ubikacja; stare to wcale nie coś wiekowego tylko czasownik "przebywać". Więcej przykładów na stronie orientalisty oraz w wikipedii.
Wiele terminów włoskich stosowanych jest w muzyce na przykład:
Tempo (szybkość wykonywania utworu muzycznego):
Artykulacja (sposób wykonywania dźwięków utworu):
Dynamika (wszystkie zjawiska związane z natężeniem dźwięku i jego zmianami w utworze; można to osiągać na przykład przez silniejsze lub słabsze uderzanie w klawisze):
Scherzo - (wł. żart) - gatunek muzyczny występujący samodzielnie lub jako część utworu cyklicznego.
A cappella - dosł."jak w kaplicy" - termin określający styl muzyczny polegający na wykonywaniu przez chór utworów wielogłosowych bez towarzyszenia instrumentów.
Lingua franca - (wł.język Franków) - szeroko używane języki, będące środkiem komunikacji między różnojęzycznymi grupami ludzi.
W wąskim ujęciu: język mieszany typu pidżynowego, używany w basenie Morza Śródziemnego, o zredukowanej fleksji i gramatyce,
powstały na bazie słownej głównie z języków: francuskiego, włoskiego, greckiego, hiszpańskiego i arabskiego. Określenie lingua franca było pierwotnie używane przez Arabów i oznaczało
dowolny język wywodzący się z łaciny, a w szczególności język włoski. Arabowie zwykli określać mianem Franków wszystkich mieszkańców zachodniej Europy.
In blanco - tak powiemy o podpisie złożonym na czystej kartce a. niewypełnionym druku (formularzu, wniosku, pełnomocnictwie itd.) Np.: Podpisałem weksel in blanco, bo myślałem, że ten człowiek jest uczciwy;
Incognito - to inaczej nieoficjalnie, tając swoją tożsamość, nie chcąc być poznanym. Np.: Aktor bardzo dba o swoją prywatność i jeśli pojawia się na festiwalach, to tylko incognito.
Polecam lekturę poniższych tekstów:
Uwaga na zakręty
Ciekawostki
Słówka
Język
Gramatyka
Podstawowe słownictwo - wymowa w EuroTalk (free demo)
Italiano automatico
Słownik IT => PL
Słownik PL => IT
Podstawowe wyrażenia PL => IT
Podstawowe wyrażenia IT => PL
ItalYOLO - język włoski
20 pierwszych zwrotów
Jak wymawiać włoskie słowa
Czy język włoski jest prosty?
Kurs języka włoskiego ItalYOLO:
Lekcja 1.
Lekcja 2.
Lekcja 3.
Lekcja 4.
Lekcja 5.
Lekcja 6.
Lekcja 7.
Lekcja 8.
Lekcja 9.
Kurs szkoły języka włoskiego VACANZE ROMANE:
Lekcja 1.
Lekcja 2.
Lekcja 3.
Lekcja 4.
Lekcja 5.
Lekcja 6.
Lekcja 7.
Lekcja 8.
Lekcja 9.
Lekcja 10.
Lekcja 11.
Lekcja 12.
Lekcja 13.
Lekcja 14.
Lekcja 15.
Lekcja 16.
Lekcja 17.
Lekcja 18.
Lekcja 19.
Codzienne nowe WŁOSKIE słówko:
1. ANCHE
2. DOMANI
3. BAGNO
4. UNO
5. COSI
6. VORREI
7. UNA
Czasowniki w kontekstach zdaniowych:
Verbo SAPERE
Verbo -ARE cz.1.
Verbo -ARE cz.2.
Verbo -ERE cz.1.
Verbo -ERE cz.2.
Verbo -IRE
Verbo PIACERE cz.1.
Verbo PIACERE cz.2.
Verbo -IRE -ISC
Verbo STARE
Verbo FARE
Verbo IL TAVOLO - LA TAVOLA
Słowa i zwroty przydatne podczas podróży po Italii - Część 1
Słowa i zwroty przydatne podczas podróży po Italii - Część 2
Słowa i zwroty przydatne podczas podróży po Italii - Część 3
Słowa i zwroty przydatne podczas podróży po Italii - Część 4
Transport publiczny w mieście
Jak przywitać się PO WŁOSKU
1000 słów najczęściej używanych:
1000 słów najczęściej używanych 1.
1000 słów najczęściej używanych 2.
1000 słów najczęściej używanych 3.
1000 słów najczęściej używanych 4.
1000 słów najczęściej używanych 5.
Wiktionary: Język włoski: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z.
20 użytecznych antonimów
Rozmówki włoskie
Język włoski od podstaw
Włoska Małopolska - La Malopolska Italiana