Sardyński
Z językiem sardyńskim zetknąłem się podczas podróży na włoską wyspę Sardynię. Zamierzam tam jeszcze wrócić bo jest sporo do zwiedzenia i wspaniała przyroda więc chciałbym opanować podstawy rodowitego języka tamtejszych mieszkańców. Sardyńczycy w większości są dwujęzyczni. Około miliona osób mówi po sardyńsku, półtorej miliona (ok. 90% populacji) go rozumie. Ciągle nierzadkie są sytuacje, w których dzieci uczą się włoskiego dopiero w szkole.
Język sardyński (limba sarda, sardu) należy do podrodziny języków romańskich będących częścią rodziny języków indoeuropejskich. Jest postrzegany jako najbardziej konserwatywny spośród języków wywodzących się z łaciny. Przyczyną tego jest wysoki stopień izolacji językowej czyli kontaktów autochtonów z innymi narodami. Nie mniej jednak w języku sardyńskim zachowało się się wiele elementów przedromańskich - fenickich, greckich czy arabskich. Język sardyński czerpał wiele zapożyczeń z łaciny, greki, języka arabskiego, hiszpańskiego, katalońskiego oraz włoskiego.
Ciekawostka: współczesna flaga Sardynii jako włoskiego regionu autonomicznego (zbliżona do historycznej flagi i herbu Królestwa Sardyni) przedstawia czerwony krzyż na białym tle oraz cztery czarne głowy Maurów ("I quattro mori" po włosku, ""Is cuatru morus"" po sardyńsku w dialekcie Campidanese, "sos battor moros"" po sardyńsku w dialekcie Logudorese), po jednej w każdym z czterech białych pól.
Język - charakterystyka
Krótki opis
Podstawowe słownictwo - wymowa w EuroTalk
Wymowa sardyńskich słówek
Wikipedia w języku sardyńskim